B Fleet Summer 2019

Series

Summer Series

Overall

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PHRF, Entries: 13, Scoring system: VYC Series
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF 06/05 06/05 6/12 6/12 6/19 6/19 6/26 6/26 7/03 07/17 07/17 Total Nett
1st Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 3.0 1.0 1.0 1.0 (9.0) 2.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) (5.0) 4.0 41.0 14.0
2nd Valuta CS27 1159 B. Crum 230 1.0 2.0 2.0 (9.0 DNF) 2.0 (3.0) (7.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 33.0 14.0
3rd Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 2.4 CB 2.4 CB (3.0) (3.0) 1.0 1.0 3.0 (6.0) 1.0 1.0 3.0 26.8 14.8
4th Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 2.0 4.0 6.0 2.0 7.0 (13.0 DNC) 2.0 (8.0) (13.0 DNC) 3.0 5.0 65.0 31.0
5th Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 (8.0) 5.0 6.0 CB 6.0 CB 4.0 (13.0 DNC) 5.0 (7.0) 6.0 4.0 2.0 66.0 38.0
6th Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 7.0 3.0 4.0 4.0 (10.0) 5.0 8.0 4.0 10.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 81.0 45.0
7th Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 4.0 7.0 7.0 (13.0 DNC) (11.0) 6.0 6.0 5.0 (10.0 DNF) 6.0 7.0 82.0 48.0
8th Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 6.0 8.0 (11.0 DNF) (13.0 DNC) 5.0 4.0 10.0 9.0 (13.0 DNC) 7.0 6.0 92.0 55.0
9th Cimarron C&C25 618 R. Price 240 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 4.0 3.0 4.0 8.8 CB 8.8 CB 96.6 57.6
10th Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 5.0 6.0 5.0 6.0 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 100.0 61.0
11th Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 9.0 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 7.0 9.0 10.0 10.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 112.0 73.0
12th Jesse Columbia26 19895 K. Hodgson 231 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 81.0
13th Fyfe II Mirage 1111 C. Williams 237 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 CB 13.0 CB 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 143.0 104.0

06/05

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 6:20, Distance: 2.93, Course: 6
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 7:01:01 0:41:01 0:29:47 230 4.286 kn 1.0
2 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 7:00:35 0:40:35 0:30:43 221.126 4.332 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196   CB       2.4
4 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 7:02:12 0:42:12 0:31:04 254.232 4.166 kn 3.0
5 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 7:04:15 0:44:15 0:32:20 296.212 3.973 kn 4.0
6 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 7:02:38 0:42:38 0:32:52 263.106 4.124 kn 5.0
7 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 7:01:16 0:41:16 0:34:32 235.119 4.26 kn 6.0
8 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 7:06:39 0:46:39 0:35:22 345.358 3.768 kn 7.0
9 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 7:06:40 0:46:40 0:35:50 345.7 3.767 kn 8.0
10 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 7:10:54 0:50:54 0:40:53 432.389 3.454 kn 9.0

06/05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 7:17, Distance: 2.52, Course: 2
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 7:46:57 0:29:57 0:20:22 228 5.048 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 7:47:38 0:30:38 0:20:58 244.27 4.936 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196   CB       2.4
4 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 7:48:40 0:31:40 0:21:58 268.873 4.775 kn 3.0
5 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 7:47:47 0:30:47 0:22:18 247.841 4.912 kn 4.0
6 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 7:48:42 0:31:42 0:22:23 269.667 4.77 kn 5.0
7 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 7:47:51 0:30:51 0:22:27 249.429 4.901 kn 6.0
8 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 7:51:26 0:34:26 0:24:11 334.746 4.391 kn 7.0
9 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 7:47:07 0:30:07 0:24:19 231.968 5.02 kn 8.0
10 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 7:53:57 0:36:57 0:28:20 394.667 4.092 kn 9.0

6/12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00, Distance: 2.28, Course: 4
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 19:15:08 0:48:08 0:39:28 228 2.842 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 19:15:49 0:48:49 0:40:05 245.982 2.802 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 19:14:54 0:47:54 0:40:27 221.86 2.856 kn 3.0
4 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 19:16:42 0:49:42 0:40:55 269.228 2.753 kn 4.0
5 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 19:15:54 0:48:54 0:41:18 248.175 2.798 kn 5.0
6 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 19:17:27 0:50:27 0:42:46 288.965 2.712 kn 6.0
6 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222   CB       6.0
8 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 19:20:42 0:53:42 0:44:26 374.491 2.547 kn 7.0
9 Jesse Columbia26 19895 K. Hodgson 231 19:22:28 0:55:28 0:46:41 420.982 2.466 kn 8.0
10 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138   DNF       11.0

6/12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:49:00, Distance: .82, Course: 3
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 20:44:29 0:55:29 0:52:22 228 0.887 kn 1.0
2 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 20:50:29 1:01:29 0:58:43 667.024 0.8 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 20:51:06 1:02:06 0:59:25 712.146 0.792 kn 3.0
4 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 20:52:43 1:03:43 1:00:34 830.439 0.772 kn 4.0
5 Jesse Columbia26 19895 K. Hodgson 231 20:52:47 1:03:47 1:00:38 835.317 0.771 kn 5.0
6 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222   CB       6.0
6 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 20:53:57 1:04:57 1:02:13 920.683 0.758 kn 6.0
8 Valuta CS27 1159 B. Crum 230   DNF       9.0

6/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 6:15:30, Distance: 2.93, Course: 6
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 7:02:01 0:46:31 0:36:57 196 3.779 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 7:06:31 0:51:01 0:39:47 288.15 3.446 kn 2.0
3 Cimarron C&C25 618 R. Price 240 7:08:08 0:52:38 0:40:55 321.256 3.34 kn 3.0
4 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 7:12:41 0:57:11 0:46:21 414.43 3.074 kn 4.0
5 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 7:13:17 0:57:47 0:51:03 426.717 3.042 kn 5.0
6 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 7:16:58 1:01:28 0:51:27 502.143 2.86 kn 6.0
7 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 7:17:31 1:02:01 0:52:09 513.406 2.835 kn 7.0
8 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 7:18:39 1:03:09 0:53:23 536.614 2.784 kn 8.0
9 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 7:22:37 1:07:07 0:55:59 617.843 2.619 kn 9.0
10 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 7:24:28 1:08:58 0:57:41 655.727 2.549 kn 10.0
11 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 7:26:24 1:10:54 0:58:59 695.317 2.48 kn 11.0
12 Fyfe II Mirage 1111 C. Williams 237   CB       13.0

6/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 7:34:30, Distance: 2.43, Course: 5
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 8:19:36 0:45:06 0:37:10 196 3.233 kn 1.0
2 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 8:23:33 0:49:03 0:39:49 293.531 2.972 kn 2.0
3 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 8:23:49 0:49:19 0:40:00 300.115 2.956 kn 3.0
4 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 8:22:23 0:47:53 0:42:18 264.724 3.045 kn 4.0
5 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 8:27:39 0:53:09 0:43:48 394.765 2.743 kn 5.0
6 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 8:28:37 0:54:07 0:44:14 418.634 2.694 kn 6.0
7 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 8:35:50 1:01:20 0:53:02 596.823 2.377 kn 7.0
8 Fyfe II Mirage 1111 C. Williams 237   CB       13.0

6/26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:22:00, Distance: 2.34, Course: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 18:50:04 0:28:04 0:19:10 228 5.002 kn 1.0
2 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 18:49:18 0:27:18 0:19:25 208.342 5.143 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 18:51:52 0:29:52 0:22:13 274.154 4.701 kn 3.0
4 Cimarron C&C25 618 R. Price 240 18:53:36 0:31:36 0:22:14 318.598 4.443 kn 4.0
5 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 18:54:04 0:32:04 0:23:25 330.564 4.378 kn 5.0
6 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 18:55:05 0:33:05 0:23:34 356.632 4.244 kn 6.0
7 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 18:54:36 0:32:36 0:23:38 344.239 4.307 kn 7.0
8 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 18:55:45 0:33:45 0:24:44 373.726 4.16 kn 8.0
9 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 18:59:18 0:37:18 0:29:18 464.752 3.764 kn 9.0
10 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 18:59:08 0:37:08 0:31:45 460.479 3.781 kn 10.0

6/26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:08:00, Distance: 2.28, Course: 9
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 19:32:39 0:24:39 0:15:59 228 5.55 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 19:32:52 0:24:52 0:16:08 233.702 5.501 kn 2.0
3 Cimarron C&C25 618 R. Price 240 19:34:08 0:26:08 0:17:01 267.035 5.235 kn 3.0
4 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231 19:36:01 0:28:01 0:19:14 316.596 4.883 kn 4.0
5 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 19:36:51 0:28:51 0:19:35 338.526 4.742 kn 5.0
6 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 19:35:04 0:27:04 0:19:37 291.596 5.054 kn 6.0
7 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 19:36:11 0:28:11 0:19:45 320.982 4.854 kn 7.0
8 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 19:36:47 0:28:47 0:21:06 336.772 4.753 kn 8.0
9 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 19:37:17 0:29:17 0:24:02 349.93 4.672 kn 9.0
10 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205 19:41:13 0:33:13 0:25:26 453.439 4.118 kn 10.0

7/03 - July 3, 2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 6:20:00, Distance: 1.14, Course: 1 Short
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 7:43:50 1:23:50 1:20:07 196 0.816 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 7:45:20 1:25:20 1:20:58 274.947 0.802 kn 2.0
3 Jesse Columbia26 19895 K. Hodgson 231 7:49:17 1:29:17 1:24:54 482.842 0.766 kn 3.0
4 Cimarron C&C25 618 R. Price 240 7:50:26 1:30:26 1:25:52 543.368 0.756 kn 4.0
5 Dragonfly Beneteau323 323 K. Danielson 200 7:49:44 1:29:44 1:25:56 506.526 0.762 kn 5.0
6 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 8:00:00 1:40:00 1:35:47 1046.877 0.684 kn 6.0
7 Little Miss Magic C&C25 29291 P. St Pierre 231   DNF       10.0
7 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244   DNF       10.0
7 Blues in Seas Columbia30 3313 B. Annard 205   DNF       10.0

07/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00, Distance: 2.60, Course: 1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 19:19:48 1:04:48 0:56:18 196 2.407 kn 1.0
2 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 19:23:09 1:08:09 0:58:11 273.308 2.289 kn 2.0
3 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 19:23:15 1:08:15 0:59:30 275.615 2.286 kn 3.0
4 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 19:27:06 1:12:06 1:02:29 364.462 2.164 kn 4.0
5 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 19:28:50 1:13:50 1:03:57 404.462 2.113 kn 5.0
6 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 19:33:21 1:18:21 1:07:47 508.692 1.991 kn 6.0
7 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 19:32:10 1:17:10 1:11:11 481.385 2.022 kn 7.0
8 Cimarron C&C25 618 R. Price 240   CB       8.8

07/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:42:00, Distance: 2.28, Course: 4
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCR Ave speed Points
1 Valuta CS27 1159 B. Crum 230 20:16:40 0:34:40 0:25:56 230 3.946 kn 1.0
2 Scotch Mist Tanzer26 694 J. Halper 222 20:17:05 0:35:05 0:26:39 240.965 3.899 kn 2.0
3 Stormy C&C 27 585 D. Pollock 196 20:16:18 0:34:18 0:26:51 220.351 3.988 kn 3.0
4 Tsonqua Columbia26 934 Napier/O'Fallon 228 20:18:00 0:36:00 0:27:20 265.088 3.8 kn 4.0
5 Cygnus C&C 27 29889 J. Dillabough 202 20:20:02 0:38:02 0:30:21 318.596 3.597 kn 5.0
6 Lucky Dog Hunter 32 222 J. Ravensbergen 138 20:18:37 0:36:37 0:31:22 281.316 3.736 kn 6.0
7 Eagle Moon Haida 26 91 D. Horsham 244 20:23:11 0:41:11 0:31:55 401.491 3.322 kn 7.0
8 Cimarron C&C25 618 R. Price 240   CB       8.8



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com